Чи можуть навушники нас вбити?
Спойлер – так.
Пошук в інтернет підкаже, що навушники можуть вбити за умови несправного кабелю чи інших технічних проблем.
Але пішоходам загрожує інша небезпека – дослідження в США станом на 2012 рік ідентифікувало 116 випадків, коли в причинах загибелі пішоходів в ДТП значаться навушники (джерело).
Деякі підсумки дослідження:
- 68% жертв чоловіки
- 67% молодше 30 років
- 55% транспортних засобів – потяги
- 89% зіткнень відбулись в містах
- В 29% перед зіткненням було звукове спостереження
Про те, що проблема є серйозною, свідчать, наприклад, такі факти:
- Є розробки систем для мобільного телефону, які попереджають про наближення автомобіля – Pedestrian Audio Wearable System (PAWS). Ідея з’явилась в її автора після того, як він помітив, що його нові навушники надійно ізолюють його від звуків ззовні (джерело).
- В Польщі з червня 2021 року заборонено під час переходу дороги слухати музику в навушниках, говорити по телефону, фотографувати, використовувати навігатор (джерело)
- В Німеччині, Швейцарії та Австрії, якщо пішохід під час ДТП був в навушниках, учасники аварії можуть звинуватити його в інциденті, а страхова компанія знизить суму відшкодування. При цьому, в 2015 році 1 з 2 пішоходів в Німеччині хоча б інколи переходив дорогу в навушниках – підводить підсумки відома страхова компанія Dekra (джерело).
В Україні користуватися навушниками не заборонено, але, згідно правил дорожнього руху, пішоходам забороняється виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху. А як можна впевнитись в безпеці, слухаючи музику чи дивлячись в телефон – велике питання.
Щоб трек у ваших навушниках не був останнім – знімайте їх на пішохідному переході!
P.S. А ось і реальний випадок з відеореєстратора у Івано-Франківську – як можна бачити, реакція хлопця, який не говорив по телефону, набагато швидша й різкіша, ніж у його друга, що переходить дорогу з телефоном біля вуха.
Публікацію підготовлено в рамках проєкту “Обирай безпеку”, що спрямований на покращення безпеки дорожнього руху та впроваджується громадсько-консультативною групою (у складі представників УПП в Івано-Франківській області, ГУНП в Івано-Франківській області, ГО “Д.О.М.48.24”, ініціативи Міжкультурна лабораторія, ГО “Меркурій”) за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP) коштом уряду Канади через Міністерство закордонних справ Канади.