Що таке Distracted Driving, чому так суворо до нього ставляться в Канаді, і до чого тут мобільний і Україна?

Березень 2008, десь у Канаді:

“Наразі мало відомо про справжню природу та частоту використання телефону під час руху по канадських дорогах. У цьому дослідженні було зроблено спробу зменшити невідомість, зібравши дані методом спостереження за використанням телефону водіями по всій Канаді. Дані про використання водіями мобільних телефонів були зібрані як додаткова інформація під час обстежень використання ременів безпеки, проведених у сільських районах Канади у вересні 2006 року та міських районах того ж тижня у вересні 2007 року.” (посилання на джерело)

 

Серпень 2021, Онтаріо, Канада:

“Перше порушення через відволікання під час водіння: штраф до 1000 доларів США (мінімальний штраф у розмірі 615 доларів США за згодою поза судом), три штрафні бали та призупинення водійського посвідчення на три дні”

 

Як відволікання за кермом з маловивченої теми стало приводом до серйозних штрафів за 13 років – розказуємо нижче.


Розсіяне водіння (Distracted Driving) – одна з найбільших проблем сучасних доріг Онтаріо. Воно перевершило порушення правил водіння як вбивці номер один на дорогах, і це питання, до якого водіям слід поставитися серйозніше. 1 з 5 смертельних випадків на дорогах пов’язані з відволіканням під час водіння” (посилання на джерело)

Розсіяне водіння – це керування автомобілем з відволіканням на інші речі чи діяльність, що  забирають увагу водія від дороги. Мобільні телефони, надсилання текстових повідомлень, їжа, розмова з іншими пасажирами, зміна радіо або GPS – це звичайні відволікаючі фактори.

Багато науковців, дослідників активістів вздовж і впоперек дослідили за останнє десятиріччя “провину” цих “звичайних відволікаючих факторів” перед тим, як засудити їх до звання “вбивця номер 1” – ось, для прикладу, перелік цитат з досліджень, які вивчали, як впливає стать, вік, обставини на користування мобільним телефоном для написання повідомлень за кермом: посилання на джерело


Декілька коротких фактів (посилання на джерело):

  • Надсилання або читання тексту відводить погляд від дороги на 5 секунд. При швидкості 90 км/год це все одно, що проїзхати довжину футбольного поля з закритими очима (Національне управління безпеки дорожнього руху Канади)
  • Використання мобільного телефону за кермом щорічно призводить до 1,6 мільйона аварій (Національна рада безпеки Канади, 2019)
  • Ймовірність зіткнення збільшується в 3,6 рази при використанні електронного пристрою за кермом (Інститут транспорту Вірджинії, 2019)
  • 94% підлітків-водіїв визнають небезпеку надсилання текстових повідомлень за кермом, але 35% з них зізналися, що все ще цим займаються (Think Insure, 2019)

А що в Україні? В нас немає таких детальних досліджень (та й чи вони потрібні суто для України в такій кількості?).

Але ось цитата з інтерв’ю з патрульним поліцейським: 

Перша причина ДТП – це є телефон. Роки 4 тому я був в Києві на курсах лідерства, які проводили канадці та американці. Вони нам розповідали, що за результатами дослідження більшість ДТП стається через телефон. Я не міг тоді зрозуміти, як це через телефон може статися ДТП, а коли ми почали працювати у патрульній поліції, то побачив, що і у нас є ця проблема.

В таких ДТП, “легеньких”, в 90% причина – це телефон. Якщо водія спитати: “Чому так трапилося?” -”Та жінка подзвонила…” або “Я з другом переписувався…” Тобто –  офіційно вони не зізнаються…

Як результат – згідно статистики, в спричиненні ДТП лідують інші фактори. Але – тепер Ви знаєте, хто справжній винуватець.


Станом на сьогодні в Україні заборонено користуватись за кермом мобільними пристроями, тримаючи їх в руках (за порушення правил користування мобільними телефонами за кермом передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу (ч. 2 ст. 122 КпАП) 425 грн.).

Проте, пам’ятайте, – будь яке відволікання уваги за кермом (куріння, розмови, листування, переключання радіо тощо) – збільшує ризик виникнення аварії в декілька разів.

Бережіть себе, уникайте Distrated Driving!

 

 

Публікацію підготовлено в рамках проєкту “Обирай безпеку”, що спрямований на покращення безпеки дорожнього руху та впроваджується громадсько-консультативною групою (у складі представників УПП в Івано-Франківській області, ГУНП в Івано-Франківській області, ГО “Д.О.М.48.24”, ініціативи Міжкультурна лабораторія, ГО “Меркурій”) за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP) коштом уряду Канади через Міністерство закордонних справ Канади.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору